E-Meqan | Paylaşımda Bir Numara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesToplistE-DESTEKKayıt OlGiriş yap
van gölü Icon_participateModeratör Alımları Başlamıştır Gitmek İçin Tıkla
van gölü Icon_participateTr.cx Uzantılı Adresimize Gitmek İçinTıkla

van gölü

YazarMesaj
ßyMurat
Yönetici
Yönetici
ßyMurat

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 230
Rep Gücü Rep Gücü : 753
Rep Rep : 0
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 21/11/09
Yaş Yaş : 34
Nerden Nerden : Mersin
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek

Cüzdan
Odun Odun: Sınırsız
Para Para: Sınırsız

van gölü Empty
MesajKonu: van gölü   van gölü Icon_minitimePaz Ocak 17, 2010 8:19 am

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında oluşturulan Van Gölü ve Zap havzalarının tanıtım toplantısı Van’da gerçekleştirildi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Tuşba Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, İl Vali Yardımcısı Ali İpek, Tarımsal Üretim Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Bozkurt, Tarım Arazileri Değerlendirme Daire Başkanı Hasan Dursun, çevre il ve ilçelerden gelen tarım müdürlüğü yetkilileri ile çiftçiler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanılan toplantıda, ilk olarak hazırlanan model ile ilgili bilgilerin verildiği bir sinevizyon gösterimi sunuldu.

Sunumun ardından açılış konuşmasını yapan Tarım İl Müdürü İbrahim Görentaş Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli hakkında bilgiler vererek, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın bu model ile ülkeyi 30 ayrı havzaya ayırdığını söyledi. Van Gölü Havzası’nda Van, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Muş ve Tunceli illerinin bulunduğunu dile getiren Görentaş "Zap Havzası’nda ise Bitlis, Hakkari, Siirt ve Şırnak illeri yer alıyor. Oluşumu halen devam eden bu modelin tamamlanmasıyla, hangi havzada hangi tür ürünlerin yetiştirilebileceği tespit edilecek ve desteklemeler ona göre yapılacaktır" dedi.

Tarımsal Üretim Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Bozkurt ise, verilen tüm desteklemelere rağmen çiftçilerin şikayete devam ettiklerini belirterek "Demek ki desteklemeler ya tarıma gitmiyor ya da iyi değerlendirilmiyor. Biz de bu kapsamda Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli oluşturmaya karar verdik. Çiftçiler kendi havzasında hangi tür ürün yetiştirilebiliyorsa onun desteklemesini alacaktır. Bugün burada oluşumu devam eden modele katkı sağlamak için sizin de görüşlerinizi almak üzere toplandık. Konu hakkındaki görüş ve önerileriniz modelin oluşumuna yön verecektir" şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Ali İpek de, tarım sektörünün yönlendirilmeye ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’nin yıllardır hayal edilen bir gelişme olduğunu kaydeden İpek "Bu henüz tamamlanmamış bir çalışma olduğu için sizlerden fikir ve öneri belirtmenizi istiyorum. Umarım bu fikir ve öneriler çalışmaya katkılar sağlar. Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’nin ülkemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor ve çevre il ve ilçelerden gelen konuklarımıza da teşekkürlerimi iletiyorum" diye konuştu.

Toplantı, Tarım Arazileri Değerlendirme Daire Başkanı Hasan Dursun’un model hakkında bilgiler vermesinin ardından, katılımcıların görüş ve önerilerinin dinlenmesiyle sona erdi.
https://e-meqan.ace.st

van gölü
1 sayfadaki 1 sayfası